Wyposażenie najnowocześniejszych modeli zamiatarek

Zamiatarki uliczne każdego dnia są wykorzystywane do utrzymania czystości w przestrzeni miejskiej. Władze miasta zatrudniają operatorów posiadających flotę tego rodzaju maszyn, która może efektywnie działać niezależnie od warunków.

Czy oczyszczanie miasta odbywa się tylko w sezonie?

Zamiatarki drogowe są w pełni wykorzystywane od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jednakże, nie oznacza to, że w zimie w ogóle się z tych maszyn nie korzysta. Czasami na te miesiące może zostać zaplanowana naprawa zamiatarek, ich przeglądy czy też prace konserwacyjne. Naprawa zamiatarek powinna być w tym przypadku przeprowadzana w wyspecjalizowanych punktach serwisowych. Takim punktem dysponuje chociażby przedsiębiorstwo Terberg Matec.

Tak naprawdę jednak, zamiatarki drogowe można tez wykorzystywać do odśnieżania ulic i tak też się robi w praktyce. Natomiast już po ustąpieniu zimowego śniegu wykonywane są intensywniejsze prace mające na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które pojawiły się przez zimowe miesiące.

Co można znaleźć na wyposażeniu zamiatarki drogowej?

Jest to kompaktowy pojazdy, który jest swoim rozmiarem przystosowany do tego, aby działać na dość ograniczonej przestrzeni. Stąd też w wielu modelach stosowana jest rama przegubowa, która umożliwia łatwiejsze wykonywanie ciasnych skrętów w zaułkach ulic.

 

Podstawowym wyposażeniem zamiatarek są oczywiście szczotki czyszczące. Tak naprawdę, jest to najbardziej charakterystyczny element takiego pojazdu, zwłaszcza w przypadku tych modeli, które mają umieszczone szczotki obrotowe na froncie maszyny. Szczotkami można sterować niezależnie ustawiając je pod pożądanym kątem. Ze względu na ich umieszczenie na siłownikach- każdą ze szczotek można sterować oddzielnie. Szczotki podczas swojej pracy są zraszane tak, aby ich ruch obrotowy nie powodował nadmiernego unoszenia się kurzu i pyłu. Większe zanieczyszczenia są podrywane ruchem szczotek, a następnie zasysane przez specjalną rurę ssącą, która następnie wyrzuca je do kontenera na odpady umieszczonego we wnętrzu zamiatarki.

Zraszanie szczotek obrotowych, a także mycie zaschniętych i ciekłych zanieczyszczeń jest możliwe dzięki temu, że na wyposażeniu zamiatarki znajduje się duży zbiornik z wodą użytkową. Obok znajduje się tez zbiornik na wodę już zużytą. Dodatkowo, zamiatarki są wyposażone w specjalny odkurzacz o sporej mocy. Z wykorzystywaniem dmuchawy można efektywnie usuwać takie zanieczyszczenia jak odpady roślinne czy inne uschnięte liście.