Keramzyt jest bardzo często wykorzystywany do różnych celów budowlanych. Wszystko dzięki temu, że posiada wiele bardzo pożądanych cech. Dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji keramzytu, jest on w praktyce kruszywem drobnym, sypkim, bardzo lekkim i porowatym. Kulki keramzytu mają doskonałe właściwości związane z kapilarnym podciąganiem wilgoci. Zjawisko to jest bardzo przydatne w sytuacji, kiedy szukamy odpowiedniego substratu do uprawy roślin. Jednakże, w przypadku zastosowania w branży budowlanej- nie zawsze jest to korzystne. Dlatego też opracowany został specjalny keramzyt w wersji impregnowanej.
Dlaczego warto stosować keramzyt impregnowany?
Ten specjalny rodzaj keramzytu dostępny jest na stronie- https://leca.pl/produkty/izolacje/lecar-keramzyt-impregnowany/. Został on stworzony przede wszystkim do tego, aby móc stosować go do posadzek, które są osadzone bezpośrednio na gruncie. Keramzyt w wersji nieimpregnowanej bardzo mocno wyciągałby wilgoć z gruntu, na którym zostałby wysypany jako warstwa izolacyjna. Tym samym, ciągle mokre kruszywo niestety nie sprawdziłoby się do wykonywania takich posadzek. Dlatego też keramzyt poddano impregnacji poprzez naniesienie na kulki keramzytu o różnej frakcji specjalnej, dodatkowej warstwy, która ograniczy właściwości kapilarne kruszywa. Tym samym, problem zbyt dużego nasiąkania takiej warstwy pod posadzką może zostać całkowicie wyeliminowany.
W jaki sposób w praktyce wykonuje się takie posadzki?
Keramzyt impregnowany można zamówić z transportem w formie sypkiej lub też można zakupić w formie workowanej. W miejscu, w którym ma zostać wykonana posadzka usuwa się humus i układa się solidną warstwę około 25-35 cm keramzytu, który trzeba ubić i zagęścić, aby stworzył stabilną, wyrównaną warstwę izolacyjną i się nie zapadał. Do tego celu idealnie nadają się zagęszczarki płytowe. Kolejną warstwą jest szpryc cementowy, a kolejne są już warstwami podłogowymi. Ważnym elementem całości są specjalne izolacje przeciwwilgociowe.