Keramzyt- czy można wykorzystać go do projektów budowlanych?

Keramzyt jest rodzajem kruszywa o bardzo wielu zastosowaniach. W praktyce, często stosuje się go w ogrodnictwie, ale i w budowlance. Warto zauważyć, że jest to materiał sypki, który po wypaleniu w piecu o temperaturze ponad tysiąca stopni przyjmuje formę brązowych, porowatych, nieregularnych kulek, które są niezwykle lekkie. Ma on też tę zdolność, że podciąga wilgoć w swoją strukturę, ale jednocześnie nie niszczeje pod wpływem wody, a dodatkowo jest kruszywem obojętnym biologicznie. Ze względu na swoją wyjątkowo porowatą strukturę ma też zdolność do akumulowania ciepła, co jest jak najbardziej pożądane.

W jaki sposób stosować keramzyt?

Można wyróżnić co najmniej kilka zastosowań tego kruszywa, chcąc też zakupić keramzyt, który będzie dedykowany do konkretnego przeznaczenia warto zdecydować się na Leca® KERAMZYT. Będzie on posiadał wówczas odpowiednią frakcję, a także w razie potrzeby będzie workowany lub dostarczany luzem lub też dodatkowo zaimpregnowany poprzez ceramiczną otoczkę.

 

  • Leca® KERAMZYT z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać do wykonania posadzek osadzanych bezpośrednio na gruncie. Jest to jednak ten przypadek, w którym zaleca się wykorzystanie keramzytu, który dodatkowo będzie już zaimpregnowany. Dodatkowa warstwa ceramiczna ograniczy naturalny proces kapilarnego podciągania wilgoci, co sprawi, że ustawiona warstwa izolacyjna po odpowiednim ubiciu i zagęszczeniu nie będzie chłonąć wilgoci z gruntu we własną strukturę. Keramzyt w przypadku takiego zastosowania można układać w workach, ale odpowiednia będzie też jego „luźna” wersja. Po ułożeniu wszystkich warstw, w tym po zastosowaniu specjalistycznych folii można uzyskać naprawdę bardzo zadowalające efekty jeśli chodzi o jakość i trwałość tak zaizolowanej posadzki.
  • Jednym z najpopularniejszych zastosowań keramzytu w budowlance jest wykonywanie z jego wykorzystaniem betonów, które będą miały znacznie lżejszą strukturę od klasycznego betonu. Keramzytobetony w szczególności dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie nie można sobie pozwolić na nadmierne obciążanie stropów.
  • Ze względu na swój porowaty charakter i niesamowitą zdolność do akumulowania ciepła, keramzyt jest doskonałą alternatywą dla styropianu, pianki Pur czy też wełny mineralnej do wykonywania ociepleń w budynku. Poprzez wykorzystanie keramzytu w wersji workowanej, który układa się w uprzednio przygotowanej obudowie, można ocieplać podpiwniczenia, ściany, a także stropy. Przy odpowiednio grubej warstwie izolacji tego rodzaju można uzyskać bardzo dobrze współczynniki przenikania ciepła- zbliżone do tych, jakie uzyskuje się przy zastosowaniu konkurencyjnych materiałów budowlanych.

https://leca.pl/