Co wpływ na koszt utrzymania domu z drewna?

Domy z drewna, zwłaszcza w technologii szkieletowej, cieszą się rosnącym zainteresowaniem Polaków. Powodem tego są między innymi stosunkowo niewielkie koszty budowy oraz utrzymania takiego budynku. Interesująca dla inwestorów powinna być zwłaszcza ta druga kwestia. Sprawdźmy więc, co wpływa na koszt utrzymania domu z drewna i na czym można zaoszczędzić!

Koszt utrzymania domu z drewna – uzależniony od kilku czynników

Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na koszt utrzymania domu z drewna. Warto zwrócić na nie uwagę i dobierać rozwiązania w taki sposób, aby możliwe było osiągnięcie oszczędności w kolejnych latach.

  • Ogrzewanie. Domy z drewna są zwykle lepiej izolowane od tych tradycyjnych, dlatego generują spore oszczędności. Wpływ na koszt ma jednak rodzaj zastosowanych ociepleń oraz systemu ogrzewania. Szczególnie polecane są izolacje w postaci wysokojakościowej wełny mineralnej, a także nowoczesne urządzenia grzewcze, np. pompy ciepła.
  • Prąd. Rosnące ceny energii dotyczą zarówno właścicieli domów z drewna, jak i murowanych. Najlepszym sposobem na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. Dzięki nim będziesz mógł wytwarzać prąd na własny użytek i tym samym uniezależnisz się od zewnętrznych dostawców.
  • Konserwacja. Drewno jest materiałem mniej odpornym na wilgoć czy szkodniki od cegły. Dlatego, chcąc zmniejszyć koszt utrzymania domu z drewna, warto wybrać technologię szkieletową, w której stosowany jest zabezpieczony surowiec o odpowiednich parametrach. Dzięki temu jego specjalistyczna konserwacja czy pielęgnacja nie będzie potrzebna.
  • Ubezpieczenie. Polisa chroniąca dom z drewna może być droższa niż w przypadku budynków wznoszonych metodą tradycyjną. Nie musi jednak tak być, o ile wybierzesz ofertę firmy budowlanej, która zastosuje drewno odpowiednio zabezpieczone przed działaniem ognia.

Na koszt utrzymania domu z drewna wpływ mają również opłaty za media, remonty i naprawy, podatki i opłaty lokalne, a także zamontowane systemy bezpieczeństwa. Spełniając marzenie o własnym domu, warto zwrócić uwagę na wszystkie te kwestie i wybierać rozwiązania ekonomiczne, które pozwolą Ci generować spore oszczędności.

Czy dom z drewna to dobra inwestycja?

Jeżeli zależy Ci na tym, by zarówno koszty utrzymania domu z drewna, jak i jego wnoszenia były jak najniższe, postaw na technologię szkieletową. Nie bez powodu cieszy się ona rosnącym zainteresowaniem inwestorów – to nie tylko sposób na oszczędności, ale również możliwość skrócenia czasu budowy do minimum (nawet kilku miesięcy). Domy z drewna są przy tym trwałe, eleganckie i pozwalają zyskać maksymalny komfort – również cieplny i akustyczny.

Chcesz mieć pewność, że koszty utrzymania domu z drewna będą niskie, a jego konstrukcja okaże się trwała na przestrzeni wielu lat? Skorzystaj z usług specjalistów, np. drewdom.com, którzy posiadają doświadczenie w technologii szkieletowej i cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. Spełnienie marzenia o własnym domu nigdy nie było łatwiejsze!