Wynajem busa – wszystko, co musisz wiedzieć

Przy okazji organizacji imprez firmowych lub wycieczek wynajem busów może się okazać niezbędny. Szczególnie gdy chcemy przetransportować w bezpieczny osób wiele osób. Przyda się również profesjonalny kierowca z odpowiednim prawem jazdy. Wyjątkiem są busy, które mieszczą mniej osób i możemy nim pokierować sami. Wynajem busa różni się także w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej i chęci zarobkowego przewozu ludzi. Warto także zadbać o dodatkowe ubezpieczenie w razie wypadku. 

Wynajem busa czy jeszcze samochodu osobowego?

Jeżeli interesuje nas kwestia wynajmu busa na wakacje, to warto zainteresować się przepisami drogowymi. Jest w nich napisane, że samochodem osobowym nazywamy pojazd do przewozu 9 osób wraz z kierowcą. Tak duże pojazdy są nazywane busami, co może prowadzić do niezrozumienia podczas ustalania warunków wypożyczenia. Dzięki przepisom jesteśmy więc w stanie wynająć małego busa na wakacje z rodziną lub znajomymi. Przy większych pojazdach niezbędne będą dodatkowe uprawnienia, a więc najczęściej zawodowy kierowca. Będzie on oczywistą opcją przy przewozie pracowników, uczniów szkoły, czy też turystów.

Prywatny wynajem busów, a licencja dla firm

O ile prywatny wynajem busa nie jest niczym skomplikowanym i nie różni się od wynajmu samochodu, tak z właścicielami firm świadczących usługi transportowe jest inaczej. Przy wynajmie busów potrzebna jest specjalna licencja na przewóz ludzi. Oczywiście nie tyczy się to przewozu towarów.

Nieważne, o której opcji mówimy, zawsze warto dokładnie czytać umowę, zanim złożymy podpis. Będą w niej wyszczególnione wszystkie warunki wynajmu busa, a w razie niezrozumienia zawsze możemy dopytać. 

Dodatkowe ubezpieczenie przy wynajmie busów

Wszystkie oferowane przez wypożyczalnie busy muszą być ubezpieczone. Jest to jednak tylko i wyłącznie podstawowe ubezpieczenie w ramach polisy OC. Nie chroni ono osoby wynajmującej przed kradzieżą busa, skutkami wypadku drogowego i innych nieszczęść. Dlatego przy wynajmie busów warto dowiedzieć się, czy mamy opcję dodatkowego ubezpieczenia. Dzięki niemu w przypadku uszkodzenia busa wypożyczalnia dostanie odszkodowanie. Tyczy się to również sytuacji, gdy winę ponosi kierowca wypożyczonego pojazdu. Są także ubezpieczenia, które całkowicie zwalniają z jakiejkolwiek odpowiedzialności finansowej w razie spowodowania wypadku. Pamiętajmy więc, by dostosować ubezpieczenie do swoich potrzeb i nie oszczędzać na tej kwestii wynajmu busów. W końcu może nas to dużo kosztować. 

Czy potrzebuję wynająć busa?

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo wynajem busa potrafi ułatwić życie. Dzięki pojazdowi z profesjonalnym kierowcą nie tylko przewieziemy pracowników w bezpieczny sposób, ale także zapewnimy im swobodę integracji nawet w czasie podróży. Nie ukrywajmy, że podróż samochodem na długich dystansach potrafi być naprawdę męcząca. Do tego wynajem busa może bardzo ułatwić organizację rodzinnych imprez takich jak chrzest, komunia i wesel. Dzięki temu wszyscy goście dotrą na miejsce na czas.