Dania kuchni regionalnych, czyli trendy w kulinarnej modzie

Kuchnia regionalna staje się ostatnimi czasy coraz modniejsza. Wielu znanych kucharzy, w najlepszych restauracjach czyni z niej motyw przewodni przygotowywanych przez siebie dań. Jednocześnie warto podkreślić, że trend ten z krajach Europy Zachodniej obecny był już od dawna, coraz częściej jest także widoczny w kuchni polskiej.

Choć wiele potraw w menu przeciętnego Polaka jest takich samych niezależnie od miejsca, w którym się urodził i wychował, to jednak jest także wiele różnić pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Dlatego też odwiedzając różne części kraju na Wisłą warto skosztować specjałów jakimi szczycie się regionalna kuchnia.

  • Będąc na Śląsku nie sposób nie spróbować tamtejszej rolady czy żymloka, warto także przekonać się jak smakują prawdziwe kluski śląskie czy moczok. Specjałów kuchni śląskiej mogą skosztować podróżujący z lotniska w Pyrzowicach, w tej restauracji – www.atmosfera.eu.

  • Odwiedzając brzegi Bałtyku koniecznie należy skusić się na jedną z potraw rybnych, nigdzie bowiem w naszym kraju nie przyrządza się tak dobrze ryb jak na Pomorzu, nigdzie też nie będą one tak świeże (mowa oczywiście o rybach morskich).

  • Podlasie i Wschodnia część Polski zachwyca przede wszystkim babką ziemniaczaną i kiszkę oraz buzę czy pierekaczewnik.

  • Na Podkarpaciu natomiast do kawy warto spróbować amoniaczków, fuczki, kotlety z hreczki, czy proziaki.

To tylko wybór kilku regionalnych przysmaków z terenu naszej bardzo rozmaitej w rozkosze podniebienia ojczyzny. Regionalne przysmaki mają to do siebie, że będą nam one z pewnością smakowały, bowiem doprawiane są polskimi przyprawami i wykonane z dobrze nam znanych składników. A mimo to mogą one okazać się równie zaskakującym doznaniem jak żabie udka czy fiskeboller. Warto także zajrzeć do znanych restauracji serwujących dania oparte o kuchnie regionalne i poznać smak potraw, dla których inspiracją stały się spróbowane przez nas wcześniej potrawy regionalne, będzie to z pewnością kolejne ciekawe doświadczenie dla podniebienia.