Czy warto jest się ruszać podczas odchudzania?

Ruch podczas odchudzania? Niektóre osoby bardzo nie lubią wzmożonej aktywności fizycznej. Na myśl o tym, że będą musiały ćwiczyć, po prostu nie chce im się rozpoczynać żadnej diety redukcyjnej, chociaż być może zdziałałaby ona bardzo wiele dobrego dla ich zdrowia. Pojawia się więc pytanie o to, czy można skutecznie schudnąć, ale bez dodatkowej dawki ruchu, na którą można nie mieć czasu ani ochoty. Okazuje się że jak najbardziej jest to możliwe, chociaż efektywność takiego odchudzania może być odrobinę niższa. Warto także wiedzieć o tym, że to, co uzyskamy po przeprowadzeniu takiej redukcji może być czymś innym niż oczekiwaliśmy.

Dlaczego tak naprawdę chudniemy?

Nie jest to czarna magia, a tak naprawdę jest to matematyka. Skuteczne odchudzanie jest możliwe w przypadku, kiedy wchodzimy w deficyt kaloryczny. Oznacza to, że w ciągu dnia spalamy więcej kalorii niż przyjmujemy. Kluczowe jest więc obliczenie swojego dziennego zapotrzebowania energetycznego, które jest uzależnione od naszego wieku, wzrostu, płci oraz podejmowanej aktywności fizycznej. Aby móc rzetelnie oszacować, ile się ruszamy w ciągu dnia najlepiej wziąć trochę niższą wartość tej aktywności, od tej która wydaje się nam odpowiednia. Mając obliczone nasze zapotrzebowanie musimy obciąć z tej wartości około 300-500 kalorii dziennie. Taki tygodniowy deficyt pozwoli nam na zrzucenie pół do kilograma masy ciała. Jak więc widać, redukcja masy ciała jest pewnym procesem, który musi trwać. Im bardziej racjonalna i dopasowana do nas samych jest nasza dieta, tym mamy większe szanse na sukces oraz na to, aby utrzymać przyjęty sposób żywienia- także po zakończeniu diety. Przy układaniu jadłospisu pomocny może się okazać dietetyk z Projekt Zdrowie.

A dlaczego warto ćwiczyć? Dieta a ruch

Dodatkowa dawka ruchu pozwoli zwiększyć ilość spalanych przez nas kalorii w ciągu dnia. Oznacza to, że w przypadku diety będziemy mogli przejść na mniej restrykcyjny sposób żywienia. Regularna aktywność fizyczna poprawi naszą kondycję, ale i nasze samopoczucie. Ruch podczas odchudzania pozwoli ładnie wymodelować sylwetkę tak, aby po prostu wizualnie się ona lepiej prezentowała.

To jednak nie wszystko. Zrzucając kilogramy poprzez zastosowanie samej diety w pierwszej kolejności tracimy wodę oraz mięśnie. Jeśli jednak podejmujemy dodatkową aktywność fizyczną, dajemy naszemu organizmowi do zrozumienia, że mięśnie są nam potrzebne. W ten sposób ukierunkowujemy naszą redukcję na spalanie tkanki tłuszczowej, czyli na to na czym zależy nam najbardziej. Dzięki temu można uzyskać wymodelowaną sylwetkę bez efektu nadmiernego wychudzenia.

Nie wiesz w jaki sposób rozpocząć z swoją przygodę ze sportem? Można rozpocząć od czegoś bardzo prostego czyli od spacerowania. Dobrym sposobem jest rozpoczęcie codziennych spacerów po około 30 minut czasu. Jest to aktywność, którą mogą podjąć wszyscy, nawet osoby, które zaczynają z bardzo dużą nadwagą lub wręcz otyłością. Najlepiej jednak jest znaleźć dyscyplinę, której uprawianie będzie sprawiało nam radość. Wówczas regularne treningi nie będą dla nas w żaden sposób obciążające i będą stanowiły pewne urozmaicenie w ciągu tygodnia. Warto również pamiętać o tym, że ruch to zdrowie i aktywność fizyczna może też poprawic nasze samopoczucie.